Najprościej mówiąc, wyrażenie to oznacza „łańcuch bloków”. Służy do przechowywania i przesyłania informacji na temat różnego typu transakcji zawieranych w Internecie (mogą to być np. transakcje handlowe lub kryptowalutowe). Układa się je w bloki danych, które następują po sobie. Transakcje zapisane tą metodą są nieodwracalne. 

Jak działa „łańcuch bloków”?

Zmiana jednego elementu łańcucha, z którego składa się blok, powoduje zmiany w elementach po nim następujących. Istnienie tej technologii, wymusiło współpracę instytucji finansowych, które wcześniej stanowiły dla siebie konkurencję.

Technologia ta oparta jest o sieć całkowicie zdecentralizowaną peer-to-peer. Brać udział w transakcjach może każdy, podłączony komputer i dzięki temu każdy użytkownik może zweryfikować każdą transakcję od roku 2008, w którym blockchain się pojawił. Narzędzia kryptograficzne, jakimi się posługuje, są bardzo skomplikowane. Służą one do ochrony przed niepowołanym dostępem, a przy próbie oszustwa, tj. wprowadzenia transakcji, która nie jest zgodna z zapisami sieci, nastąpi odmowa jej dołączenia do blockchain. Nie jest możliwa również zmiana lub wprowadzenie nieautoryzowanej transakcji.

Perspektywy.

Obecnie trwają prace nad wykorzystaniem tego systemu jako księgi rachunkowej w bankowości, czy dla potrzeb podpisu cyfrowego w państwowej administracji. Obecna technologia nie pozwala na podrobienie największych łańcuchów bloków, gdyż szacowana moc obliczeniowa, która potrzebna by była do wykonania tego zadania, ma moc połowy internetu.

Technologia ta może przyczynić się do rozwoju gospodarki. Od czasu założenia, był wysyp firm, które rozwijają tę technologię. Również tradycyjne banki dostrzegły ten potencjał- w 2015 roku powstało konsorcjum, który ma na celu jej rozwój. Technologia ta została dostrzeżona w branży energetycznej, a także odkryto, że doskonale nadaje się do rozwoju gałęzi takich jak przekazywanie płatności czy udzielanie pożyczek bez pośredników, transakcji międzybankowych czy do śledzenia dóbr luksusowych.

Przy współpracy: Comparic


Polecane firmy: Adwokat Kaliszewski