Nieoczekiwane sytuacje przydarzają się często i tylko odpowiednie przygotowanie się na nie pozwoli uniknąć dużych strat lub w najgorszym wypadku zapożyczenia się. To, ile powinna wynosić kwota zabezpieczenia oraz jak ją zgromadzić zależne jest przede wszystkim od posiadanych dochodów. Jest jednak kilka uniwersalnych rad, które pozwolą w łatwy sposób przygotować się na niespodziewane wydatki.

Gromadzenie funduszu bezpieczeństwa

Odłożenie odpowiedniej sumy pieniędzy na wypadek utraty pracy lub inne zdarzenie losowe, które będzie wymagało sporych wydatków to sposób na to, by nie tylko nie wpaść w kłopoty finansowe, ale również spokojnie działać. Podejmowanie impulsywnych decyzji pod wpływem zagrożenia nie sprawi niczego dobrego. Jeśli z dnia na dzień otrzymasz wypowiedzenie, a masz zabezpieczenie na kilka miesięcy do przodu, nie musisz wybierać pierwszej lepszej oferty pracy, byle tylko mieć jakiś dochód, który pozwoli przetrwać najtrudniejszy okres. Nie. W takiej sytuacji można na spokojnie szukać stanowiska, które będzie satysfakcjonujące. Nie posiadając oszczędności wiele osób popełnia jeden z największych możliwych błędów, jakim jest wzięcie kredytu lub pożyczki. Rosnące zobowiązania sprawiają, że jeszcze trudniej wrócić na właściwe tory bez stresu i frustracji. Odłożone pieniądze na takie szczególne przypadki pozwalają uniknąć sytuacji, które zagrażają finansom gospodarstwa domowego.

monety

Jak się zabezpieczyć?

Jedynym słusznym rozwiązaniem jest po prostu oszczędzanie. Inwestycja w zabezpieczenie siebie i rodziny jest najlepszą możliwą opcją, dlatego warto w domowym budżecie uwzględnić oszczędności na ten wypadek. Odkładanie nie tylko stałej sumy, ale także dodatkowych premii lub innych źródeł dochodów przyśpieszy ten proces. Okres, na jaki się zabezpieczamy powinien wynosić minimum pół roku. Co to znaczy? Cała zgromadzona suma powinna pozwolić pokryć podstawowe wydatki przed okres minimum sześciu miesięcy. W tym czasie można na spokojnie znaleźć rozwiązanie sytuacji i działać w tym kierunku. Należy również rozróżnić, czym są nieoczekiwane wydatki od większych wydatków, które pojawiają się w ciągu roku. Pieniądze na wakacje czy święta powinny być odkładane osobno.

Dodatkowo warto dywersyfikować oszczędności – trzymając część w złocie (tu więcej o złocie: https://comparic.pl/category/analizy/analiza-techniczna-zlota/) a część w dolarach – https://comparic.pl/kurs-dolara-notowania-online-comparic/.

money

Lokalizacja funduszu bezpieczeństwa

Samo wyznaczenie kwoty przeznaczonej na zabezpieczenie może nie wystarczyć, ponieważ w przypadku okazji lub mniej awaryjnej sytuacji będą pierwsze w kolejce, by po nie sięgnąć. Najlepszym rozwiązaniem jest oddzielenie ich od pozostałych oszczędności, korzystając z lokaty lub konta oszczędnościowego. W przypadku pierwszej trzeba liczyć się z tym, że skorzystanie z funduszu może wiązać się z ograniczeniami. Warto rozważyć łatwy dostęp do oszczędności, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będą naprawdę potrzebne. Interesującym sposobem jest podział oszczędności. Odpowiedni procent można zainwestować w lokaty lub obligacje, dzięki czemu są one dodatkowo pomnażane, a resztę pozostawić na osobnym rachunku, z którego korzystać można tylko w awaryjnych sytuacjach.


Polecane firmy: Adwokat Kaliszewski