Inwestując podejmujemy jakieś ryzyko chcąc osiągnąć zyski. Taki jest nasz nadrzędny cel i do tego dążymy. Czasami jednak jest to kwestia raczej zabezpieczenia kapitału. Innym znów razem inwestujemy, ryzykujemy i przegrywamy, gdyż zadziałaliśmy zbyt żywiołowo czy nerwowo. Dlatego należałoby zastanowić się jak inwestować, by zyskiwać, a nie tracić. Oto kilka zasad dobrze zainwestowanej gotówki.

W co zainwestować?

Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie w co chcesz zainwestować. Mogą to być obligacje, lokaty, nieruchomości – wszystko ma znaczenie. Pytanie zasadnicze dotyczy tego czy dana inwestycja ma przynieść Ci zwrot w granicach inflacji i być swoistym zabezpieczeniem kapitału, czy jednak masz zamiar iść nieco dalej i zaryzykować kupując akcje. Wówczas wzrasta ryzyko, ale jednocześnie pojawiają się zdecydowanie wyższe zyski. Zatem pierwsza zasad to przede wszystkim uważanie na niepewne źródła finansowania oraz wybór takich funduszy, które będą zgodne z Twoimi planami inwestycyjnymi dla kwoty pieniędzy, którą dysponujesz.

Inne popularne instrumenty, na których chętnie trejdują inwestorzy:

https://comparic.pl/category/analizy/major/eurusd-major/
https://comparic.pl/category/gpw/wig20/
https://comparic.pl/category/analizy/indeksy/dax/

Czas to pieniądz

Jednak w tym aspekcie w nieco innym ujęciu. Chodzi przede wszystkim o horyzont czasowy inwestycji. Decydując się na fundusz z szybkim rozwiązaniem i wypłatą danej kwoty musisz pamiętać, że takie krótkoterminowe działania mają znamiona ryzyka na niezwykle wysokim poziomie. Co zaś się tyczy pieniędzy, to w efekcie możesz łatwo stracić, ale i zyskać dużą kwotę. Nie zawsze zatem krótki termin jest zły, choć w dłuższej perspektywie fundusze mogą odpracować nawet początkowe straty i pomóc Ci wydostać się z tarapatów.
Emocje nie pomogą

kasa

Kolejna zasada dobrego inwestora – rób wszystko z głową. Oczywiście emocje musza się pojawić, tym bardziej jeśli okaże się, że Twoje pieniądze w szybki sposób topnieją, jednak nie możesz podejmować pochopnych decyzji. Szybkość jest ważna, ale z pewnością nie nerwowe kombinowanie na siłę. Warto zwrócić uwagę na spokój w działaniu. Musisz nauczyć się reagować na dane wydarzenia z pewną dozą wyrachowania. Dlatego emocje powściągnij i spraw, by Twoje decyzje tylko i wyłącznie wspierały Twój kapitał we wzroście.

Dywersyfikuj

Kolejna zasada, która jest często określana mianem „złotej”. Dlaczego dywersyfikacja jest tak dobra? Rozkładanie nacisku na różnego inwestycje w różnych branżach pozwoli Ci na zwiększenie zysków, ale także możliwość reakcji na nieprzewidziane wydarzenia. Oto bowiem jest to sposób na doskonałe zachowanie zimnej krwi w sytuacji, gdy jeden z rynków ulega drobnym zachwianiom. Co więcej, dywersyfikacja pozwala także na uniknięcie całkowitego dna finansowego.

Wybór funduszu

To oczywiste, ale i tak powiedzmy o tym kolejny raz. Wybór funduszu jest najważniejszą decyzją, która determinuje zyski i straty. Należy zatem mieć więcej wiedzy na temat danej branży i nie sprawdzać tylko i wyłącznie statystyk historycznych. Są one potrzebne, jednak nie kluczowe, a właśnie skuteczna decyzja może okazać się wielkim sukcesem i spektakularnym zarobkiem.

Inwestowanie ma swoje blaski i cienie. Jest jak pływanie po oceanie, trzeba się w nim odnaleźć i nauczyć pływać oraz mieć wiedzę, gdzie lepiej się nie zapuszczać. Dlatego to rozsądne pięć zasad inwestowania powinno przyświecać Ci w każdym momencie.


Polecane firmy: Adwokat Kaliszewski